|
Biográfia
- 2007.03.16. 13:58
(Maláji Tigris | Szibériai Tigris | Bengáli Tigris | Ázsiai Tigris | Tamil Tigris | Kaszpi Tigris | Szumátrai Tigris | Copy Con)
BIOGRÁFIA
(Maláji Tigris | Szibériai Tigris | Bengáli Tigris | Ázsiai Tigris | Tamil Tigris | Kaszpi Tigris | Szumátrai Tigris | Copy Con)
A Tigris zenekar első, négytagú formációja 2001 őszén alakult punk/hardcore zenészekből. Az "isteni szikra" nem hirtelen, erős felindulásból elkövetett szellemi tevékenység megtestesülése volt, egy viszonylag rövid, de alapos előkészítés előzte meg az események folyamának zaklatott felgyorsulását.
Történt pedig, hogy az akkor már komoly "reggae-rákattanáson" keresztül esett Tpeti (akarom mondani: a Maláji Tigris) reggae-kezelése a baráti körben értő fülekre lelt. A terápia teljes sikere a 2001-es LB27 Reggae Camp programjaira lelkesen beinduló társaság vigyortól hosszú időn át a felismerhetetlenségig eltorzult ábrázatában manifesztálódott.
Nem sokkal később pedig egy kies mátrai faluban a hegytetőn, egy nyári este, a jövendő ritmusszekció a tájba már teljesen belesimult két tagjának (Puki/dobok - Toncsi/basszus) agyában megszületett az elhatározás: csináljunk reggae zenekart!
Igen ám, de hogyan? Hiszen az akkor még meg nem született formációban elvileg két dobosnak, egy énekesnek és egy basszusgitárosnak jutott volna hely. Az emberi leleményességben vakon bízva, az akkor még létező intellektusunk utolsó morzsáit is összesöpörve, egy gyors átrendezéssel Bagirobi (Szibériai Tigris) akinek addig, a próbateremi jammelések alkalmával Pukival felváltva hátul, a dobok mögött jutott hely, elfoglalta az elől és középen álló frontember szerepét, Tpeti pedig - ő énekesként funkcionált előzőleg - rákapott a gitárra.
Ez kész, de hogy kell egyáltalán reggae-t játszani? Az addig ok, hogy a gitár zum, zum, zum, a basszus meg bumbum, bumbubum, de mi a túrót játszik a dobos? Az egy teljesen más iskola... Persze, Magyarország egyik (?) legjobb punkdobosának, Pukinak (Bengáli Tigris) ez a dilemma kihívást jelentett, de bámulatos, egy kaméleont megszégyenítő alkalmazkodóképessége önmagáért beszél. Szintén itt kell említést tennünk a 90-es évek elején hardcore körökben csak Toncsi néven emlegetett, de új életében az Ázsiai Tigris nevet választó basszusgitárosunkról, akit ekkorra már teljesen leterített a Peter Tosh által először diagnosztizált reggaemylitis. Bízvást állíthatjuk, hogy a kemény kettő/négyhez szokott piros Höhner bőgő kezdettől fogva kedvelte az új ritmust.
Ezzel aztán megalakult az "ős" Tigris, mely erősen eltúlzott jelzőt most először és utoljára, mosolyogva ugyan, de fogadjuk el.
Persze, mint mindenki, mi is a nagyok dalainak eljátszásával próbáltuk elsajátítani az alapokat, ami persze egy hosszabb folyamat, de merünk nagyot álmodni, még tíz év és tuti menni fog. Természetesen már akkor mocorgott bennünk valami ezért "előző" (már akinél: Bengáli testvérünk a mai napig a Panksapka! zenekarban is pörgeti a húzós punk muzsikát) életünk zenei átmentése is felkerült a kívánságlistára és néha engedjük feltörni a bennünk rejlő démont: keverjük a reggae-t punk/hc elemekkel. Roppant kíváncsiak voltunk, hogyan veszik majd az ős rootserek, amikor egy Peter Tosh dal végén elszabadul a pokol...
De nagyon előreszaladtunk, még említést sem tettünk a Tigris zenekar további két alapvető fontossággal bíró tagjáról, Páltibiről (Tamil Tigris), aki a billentyűs hangszerekért felel, és Fekiről, aki a Tigris keresztségében azóta az eredményesnek cseppet sem nevezhető szovjet vadgazdálkodás eredményeként kihalt Kaszpi Tigris nevet kapta, és mellesleg kongamágus. Ők ketten az első demo felvételei közben csatlakoztak csapatunkhoz, valamikor 2002 elején.
Ennek az anyagnak a segítségével bukkanhattunk fel jó néhány fesztiválon/klubokban, és a Weben: a www.diaksziget.com oldal legtöbbet letöltött 50 dala között azóta is bérelt helyt vívott ki magának néhány szerzeményünk. Aztán ősszel még többen lettünk: Szumátrai Tigris (gitár), illetve Copy Con (Ragga-dozoo) belépésével zenei világunk is színesebbé válhatott, ettől kezdve gyakrabban tekintettünk dancehall/dub világa felé.
A Tigris debütáló albumának felvételei 2003 tavaszától kezdődően a szolnoki Denevér stúdióban zajlottak kb. egy (!) évig. Ennek, és a Crossroads Records-szal kötött megállapodásnak köszönhetően 2004 augusztusában megjelent a 14 dalt tartalmazó, több mint ötven perces anyag, melynek egyik érdekessége, hogy a "Partybilincs" c. dalra készített Németh Gergely-Prieger Zsolt (Anima Sound System) remix-szel zárul. A lemezbemutató koncertet a gárdonyi Ladánybene Reggae Camp-en tartottuk, nagy élmény volt! :)
| |